Michał Reklewski (Michał Hieronim Reklewski) oficer artylerii Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego

Tytuł

Michał Reklewski (Michał Hieronim Reklewski) oficer artylerii Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego

Temat

Nota Biograficzna Michała Reklewskiego de Rekle h. Gozdawa, pradziadka Mieczysława Radwana

Opis

Michał Reklewski de Rekle h. Gozdawa syn Józefa Reklewskiego de Rekle h. Gozdawa i Anny z Szabłowskich, córki Salomei Olechowskiej h. Ratułd. Legionista w legionach napoleońskich ( wojska Księstwa Warszawskiego), wstąpił do artylerii pieszej w 1809 a w 1813 „ postąpił na porucznika klasy II” . Był młodszym bratem Wincentego Reklewskiego, poety i oficera armii Księstwa Warszawskiego. Wczesne lata dziecięce spędził częściowo na wsi w Skoszynie, a częściowo w Sandomierzu, gdzie jego ojciec Józef miał drewniany dworek. Wraz z braćmi uczył się w szkole podwydziałowej  w Nowej Słupi. Była to średnia szkoła ogólnokształcąca, ukończenie której umożliwiało podjęcie studiów wyższych. Na apel naczelnego wodza, księcia Józefa Poniatowskiego, Wincenty i Michał Reklewscy przedostali się przez granicę austriacką do Częstochowy. Tam wstąpili do oddziału artylerii. Wincenty w randze podpułkownika zmarł w 1812 w Moskwie.
Michał Reklewski ożenony z Eufemią z Sosnowskich h. Nałęcz, urodził się w 1793 w Boleszynie Opatowskim, zmarł przed 1853. Właściciel Skoszyna i " Dóbr Skoszyn ".
Miał dzieci: Alfreda 1823, Juliana 1825, Wiktora ok 1828 , Michała Eustachego 1830 i Władysława.
Ojciec chrzestny swojej siostrzenicy, Jadwigi z Woyciechowskich Prendowskiej, łączniczki gen. Langiewicza w Powstaniu Styczniowym, która na chrzcie św. otrzymała pierwsze imię "Eufemia" po Eufemii z Sosnowskich.
Sosnowscy pochodzili z Sosnówki k. Nowej Słupi i notowani byli w spisach poboru podatków z 1629 (Stanisław Sosnowski - część wsi Sosnówka, 0,5 łana, 8 złp. 28 gr podatku).

Po śmierci Michała, Eufemia poślubiła jego młodszego brata Leona Reklewskiego w Nowej Słupi dn. 26.02.1848 i mieszkali w Skoszynie. Eufemia z Sosnowskich Reklewska urodziła się w 1800 roku a zmarła w 1870 w Skoszynie (geneteka). Córka Józefa Sosnowskiego i Barbary Dobrowolskiej. W akcie zgonu wpisany ojciec "Wincenty".

Leon Reklewski , b. oficer WP 1842, członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim w 1861 r., wymieniony jako: Leon Reklewski, zamieszkały: Skoszyn, poczta Ostrowiec, powiat Opatowski.

Twórca

Maria Wiktoria Radwan

Źródło

Archiwum Rodziny Radwanów,
Zbigniew Anusik : Własność ziemska w powiecie sandomierskim w roku 1629. PRZEGLĄD NAUK HISTORYCZNYCH 2012, R. XI, NR 2
M.J. Minakowski: Wielka Genealogia Minakowskiego
Krystyna z Reklewskich Kowalewska " Saga Rodu de Rekle Reklewskich "
Akta Reklewskiego Leona, b. oficera WP 1842
geneteka

Wydawca

Archiwum Rodziny Radwanów, Maria Wiktoria Radwan

Data

1793

Prawa

Archiwum Rodziny Radwanów